Charakterystyczne ptaki – ciekawostki

Wykonująca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba wszystkim z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Spotkać ją można też w Azji i w Europie, w której skrzętnie pomija tylko i wyłącznie Islandię.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego gatunku ptaka na obszarze naszego kraju, ponieważ w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Najczęściej spotkać go można na niżowym obszarze Polski. Zamieszkuje on także przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk porastających przy wodnych zbiornikach.

Charakterystyczne ptaki

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję , a także pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami , a także charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała zdobi natomiast poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast charakterystyczny rdzawy nalot na szyi. Czytaj dalej Charakterystyczne ptaki – ciekawostki