Wielkość ptaków – fakty

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten swobodnie traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na terenie całej Europy.

Jego nieprzeciętne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wyjątkowo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Wielkość ptaków

Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, żeby doświadczony ornitolog, potrafił powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Wielkość ptaków – fakty