Wielkość ptaków – fakty

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten swobodnie traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na terenie całej Europy.

Jego nieprzeciętne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wyjątkowo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Wielkość ptaków

Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, żeby doświadczony ornitolog, potrafił powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi w większości przypadków od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to także ptak nadzwyczajnie czujny, który niejednokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *